Zöld technológiák az EU-ban

Zöld technológiák az EU-ban

Zöld technológiák az EU-ban és a Mediterrán térségben

2017. február 7-én a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és az Európai Kamarák Szövetsége (Eurochambres) Zöld Technológiák az EU-ban és a Mediterrán térségben Roadshow Közép-Európában címmel tájékoztató fórumot rendezett.

 Az esemény célja az volt, hogy elősegítse Magyarország és a mediterrán országok közti kereskedelmi kapcsolatok fejlesztését. A rendezvény a megújuló energia és zöld energia szektorra fókuszált.

Dr. Kiss Zoltán, az MKIK alelnökének köszöntőjét követően Rada Csaba, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Közel-Kelet és Észak-Afrika Főosztály vezetője köszöntötte a résztvevőket.

 

Monica Airoldi az Anima (Gazdasági Együttműködés a Mediterrán térség gazdasági fejlődéséért) szervezettől és Artur Nadcrinicinii a Regional Activity Centre for Sustainable Consumption and Production  központtól,valamint két hazai előadó, Zúgó Liliána az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletétől és Kabai Éva az Eximtől adtak átfogó képet, arról, hogy a hazai és nemzetközi háttérintézmények miként tudják elősegíteni a mediterrán országokkal történő kereskedelmi kapcsolatok élénkülését.

A rendezvényen Dr. Steier József a Sunwo Zrt. és Dr. Salha Falah a Sivamont képviseletében majd két észak-afrikai üzletember, a Yaseen Abdel Ghaffar, a SolarizEgypt-től, valamint Mustapha Lakhdaria a GOUTRA cégtől osztotta meg jó tapasztalatait. A prezentációkat követően a résztvevők személyes konzultációkon vehettek részt az előadókkal.

Biomassza és Pellet Workshop

Biomassza és Pellet Workshop

Biomassza és Pellet Workshop

2015. szeptember 10-én mintegy 70 résztvevővel zajlott a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Energiaipari Szakmai Osztályának újabb sikerrendezvénye.

A konferencia arra kereste az összefüggéseket, hogy a rendelkezésre álló biomasszát (Magyarország erdőállománya folyamatosan növekszik, azon felül is, hogy évente 2 millió tonna tüzelésre vagy egyéb feldolgozásra alkalmas biomassza felhasználatlanul terheli erdeinket) hogyan lehetne megfelelően hasznosítani, lehet-e egyáltalán Magyarország Európa „zöld szigete”.

A nap folyamán a résztvevők megismerhették azokat az új technológiákat, projekteket és bevezetésre váró innovációkat, amelyekkel gyökeres változás érhető el a biomassza területen.

Kókai Péter a Bioenergy-Miskolc Kft.-től a távhő-szektorban felmerülő kérdésekkel, ezen belül a pályázatok összehangolásának fontosságával foglalkozott, míg az MVM OVIT Zrt.-től Kotnyek József a tatabányai biomassza-erőmű projektet és a kapcsolt hőtároló részleteit ismertette. A Komlói Fűtőerőmű fluid-ágyas biomassza kazánja nem csak a vele kapcsolatos tervezési-üzemeltetési tapasztalatok miatt kapott különös figyelmet, hanem ahogy Mayerhoff Attila vezérigazgató előadásából kitűnt, az országban elsőként tudták termékké formálni a biomassza hamut és ezzel tulajdonképpen létrehozni azt a visszaforgatási láncszemet, amely eddig a folyamatból hiányzott.

Nagy érdeklődés kísérte az Alstom Hungária Zrt.-től Fazekas István előadását, hiszen a nemzetközi gyakorlaton túl laboratóriumi hátterük is egyedülálló. Egészen nagy biomassza objektumok építésére, technologizálására képesek és ezekből bőséges referenciával rendelkeznek.

Rendkívüli figyelmet érdemelt az „ECONOMIZER SE” sejtrobbantásos – 2G-s – cellulóz-feldolgozási technológiája, amely a biomasszának, így a jelenleg fuzárium fertőzéseket is okozó kukoricaszárnak a feldolgozását teszi lehetővé biogáz, biofuel vagy GTL formátumban.

A konferenciát egy pellet-kerekasztal zárta, aminek az adott jelentőséget, hogy hosszú vegetálás után Magyarországon néhány pelletgyártó újraindul, illetve a határon túlról is elérhetőek minőségi források. A pellet magyarországi térnyerését segíti, hogy a konferencián jelen volt a kitűnő berendezéseket forgalmazó HERZ.

Külön jelentőséget kapott a Fórum azzal, hogy a MATÁSZSZ és a BKIK ESZO együttműködési keret megállapodást kötött, hogy a területen szerzett tapasztalataikat egyeztetve azt a döntéshozók és tagvállalataik rendelkezésére bocsássák.

A jelenlévők a workshop folytatását szükségesnek tartották, így a 2016. február 17-19. között Visegrádon megrendezésre került XXIII. Nemzetközi Energia és Innovációs Fórum adott ennek otthont.

Kapcsolt energiatermelés

Kapcsolt energiatermelés

Kapcsolt energiatermelés

  1. május 6-án került sor a BKIK Energiaipari Szakmai Osztálya által szervezett Kapcsolt energiatermelés szakmai napra Budapesten.

Dr. Steier József a BKIK EszO elnöke felvezetőjében az alábbiakat emelte ki.

Kapcsolt energiatermelés versenyképesen innovációval (un. „ upgrading”-gel) akár KÁT és/vagy METÁR nélkül is lehetséges, sőt magasabb szintű értéktermelés érhető el, mint a hagyományos egysíkú áram és hő kapcsolatban!

Magyarországon jelenleg mintegy 250- 300 db kapcsolt hő- és villamosenergia-termelésre – nagy ritkán hűtésre is alkalmas – un. CHP rendszer áll részben, vagy egészében kihasználatlanul és tulajdonosa várja a csodát, hogy a korábbi támogatás (KÁT), vagy legalábbis a korábbi gyakorlatnak megfelelően egy alacsony szinten kiépített rendszerben is egy kiszámítható, esetleg nyereséget is biztosító átvételi ár (METÁR) meghirdetésre kerüljön.

Ennek azonban a realitása ma igencsak kétséges, hiszen a nemzetközi piacon jelentkező árambőség jelentősen lecsökkentette az áramárat és ez a német atomerőművek teljes leállításáig 2022 ig – egyéb krízishelyzet hiányában – valószínűleg még tovább is fennmarad.

A Magyarországon jelenleg nagyrészt konzerváltan álló CHP-k azonban használat nélkül is avulnak és végleges elvesztésükről – ha és amennyiben a piaci értékteremtésbe bevonhatók – kár lenne lemondanunk. Ezeknek a lokális CHP rendszereknek a rugalmasságát már ma is részben használják a mérlegkörökben (pl VPP), illetve egy határkeresztező hálózati zavar esetén egy részük hadra fogható tartalékot is képez. A nagy többség azonban áll és pusztul, sőt gyártja a veszteséget tulajdonosának kevés reális reménnyel, hogy újra elindulhatnak!

BKIK Energiaipari Szakmai Osztálya (BKIK EszO) által szervezett szakmai fórum – nem kis célként – azt tűzte maga elé, hogy a CHP rendszereknek, akár az egyes gépeknek az életképességét piaci verseny környezetben vizsgálva lehetőséget teremtsen, mind a fizikai hatásfok maximalizálása, mind a rendszer optimális üzeme, valamint az externáliák értékelése és kihasználása kapcsán gazdaságos működtetésükre, újraindításukra. Amennyiben pedig sajátos üzemi körülményeik, méretnagyságuk, vagy egyedi helyzetük révén gazdaságos működtetésük még egy innovatív „up-grading” mellett sem biztosítható, akkor az áthelyezésük, értékesítésük, más rendszerekkel történő integrációjuk jelenthet megoldást.

A hazai helyzetértékelés mellett és az EU energiapiacára is tekintettel meghívtuk azokat a szakértőket, szakcégeket, akik technológiáikkal, fejlesztéseikkel, támogatás nélkül működő rendszerükkel („best practice”) segíthetik a jövő újragondolását. Természetesen meghívtunk olyan szakcéget is, aki a most megnyíló pályázatokkal segítheti az egyes fejlesztések megvalósulását.

Hisszük, hogy az innovációs lehetőségek és a támogatható fejlesztések tükrében a CHP-k (akár újra) a magyar energetikai és kiszabályozási rendszer versenyképes, biztonságnövelő szereplői lehetnek és „hidat alkothatnak a fosszilis-, és a megújuló energiák – így a földgáz és a biogáz – használatában” .

Előadók:

Dr. Steier József, Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Energiaipari Szakmai Osztályának elnöke – Híd a megújuló energia (biogáz) és a fosszilis energia (földgáz) között

Rudolf Viktor elnök Magyar Kapcsolt Energia Társaság (COGEN)

Dr. Molnár László, ETE alelnök      Földgáz és villamos energia árhelyzete nemzetközi összehasonlításban

Illéssy Ádám ügyvezető, HELORO HU Kft.CHP – trigeneráció- hőszivattyú távhő-ellátás támogatás nélkül szlovák példával

Galba Ferenc ügyvezető, Alfen Kft. – Hőtárolás

Tímár Ákos, MetalCom Zrt. – Villanyáram tárolás és áramhasznosítás kiszabályozási és saját célokra

Dr. Szilágyi Zsombor szakértő Szénhidrogének szerepe a magyar energiaellátásban

Haraszti Péter pályázati igazgató – Magyar Pénzhíd Pályázatíró Kft.        Pénzhíd, pályázatok és támogatás az innovatív fejlesztésekhez

Eörsi-Tóta Gábor ügyvezető, NRG AGENT Kft.Kondenzációs gázmotoros HMKE, esettanulmányok

Biogáz – alga – CHP – CO2 öntözés

Biogáz – alga – CHP – CO2 öntözés

Biogáz – alga – CHP – CO2 öntözés

2015. március 31-én megrendezésre került a „Biogáz – alga – CHP- CO2 öntözés” elnevezésű konferencia a BKIK Ipari Tagozat I. Ipari, Ipari Kutatás, Tervezés, Szolgáltatás osztály Energiaipari Szakmai osztálya szervezésében.

Kitűzött cél volt, hogy a CHP rendszereknek, akár az egyes gépeknek az életképességét piaci verseny környezetben vizsgálva lehetőséget teremtsen, mind a fizikai hatásfok maximalizálása, mind a rendszer optimális üzeme, valamint az externáliák értékelése és kihasználása kapcsán gazdaságos működtetésükre, újraindításukra.

Amennyiben pedig sajátos üzemi körülményeik, méretnagyságuk, vagy egyedi helyzetük révén gazdaságos működtetésük még egy innovatív „up-grading” mellett sem biztosítható, akkor az áthelyezésük, értékesítésük, más rendszerekkel történő integrációjuk jelenthet megoldást.

A hazai helyzetértékelés mellett és az EU energiapiacára is tekintettel meghívtuk azokat a szakértőket, szakcégeket, akik technológiáikkal, fejlesztéseikkel, támogatás nélkül működő rendszerükkel („best practice”) segíthetik a jövő újragondolását. Természetesen meghívtunk olyan szakcéget is, aki a most megnyíló pályázatokkal segítheti az egyes fejlesztések megvalósulását.

Előadóink:

Dr. Steier József elnök, BKIK Energiaipari Szakmai Osztálya

Rudolf Viktor elnök,   Magyar Kapcsolt Energia Társaság (COGEN)

Dr. Molnár László elnök, Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület

Illéssy Ádám ügyvezető, HELORO HU Kft.

Galba Ferenc ügyvezető, Alfen Kft.

Tímár Ákos, MetalCom Zrt.

Dr. Szilágyi Zsombor szakértő

Haraszti Péter pályázati igazgató, Magyar Pénzhíd Pályázatíró Kft.    

Eörsi-Tóta Gábor ügyvezető, NRG AGENT Kft.

XXVI. NEIF

XXVI. NEIF

XXVI. Nemzetközi Energia és Innovációs Fórum

(Esztergom, 2019. október 9-10.)

Immár a 26. NEIF programjának előkészítését kezdtük meg az elmúlt évek tapasztalatait, résztvevőink felvetéseit és nem utolsó sorban a nemzetközi trendeket és a magyar gazdasági kormányzat céljait is integrálva.

Ami már most látható az az, hogy 2019-et is az okos megoldások, az energiaellátás sarokpontjai, valamint az ipar és a mezőgazdaság együttes értéktermelő képességeinek keresése határozzák meg.

2019-ben szeretnénk vendégül látni a Debrecenben elektromos autó gyárat építő BMW-t, valamint a világ vezető akkumulátor fejlesztőit, így a Tesla-t és a kanadai Waterloo Egyetemet.

Újdonságként bemutatkozik az önkormányzati, egyetemi és vállalkozói összefogással alakuló Nagypáli Biogáz Akadémia (NBA), mely az organikus hulladékhasznosítás, biometán termelés és export, valamint a CO2 hasznosítás magyar innovációira épül.

Természetesen 2019-ben is az innováció áll a kétnaposra tervezett program fókuszpontjában, melyet október 8-án egy 0. napi esti találkozó vezet be.

Szándékaink szerint ismét vendégünk lesz a bergeni és a Waterloo Egyetem, valamint a Marokkói Királyi Politechnikai Egyetem (UM6P) számos professzora.

Ha javaslata van a programmal/szervezéssel kapcsolatban, vagy szeretné előadásával, találmányával színesíteni a programot, keresse Titkárságunkat!

2019-ben is működtetjük a hagyományos szponzor csomagokat és számítunk tradicionális támogatóink hozzájárulására, továbbá a jelentkezéseknél július 31-ig működik az early bird rendszer, amellyel költségtakarékosan tervezheti az Ön és Munkatársai részvételét.

A rendezvényszervező SUNWO csapata nevében:

Prof. Dr. Steier József